Stanovisko starostu obce

Kráľová pri Senci k momentálnej situácii ohľadom vírusu COVID-19.

Obec Kráľová pri Senci zatiaľ neplánuje zatvárať MŠ a ZŠ, pretože samospráva môže prostredníctvom riaditeľov nariadiť iba riaditeľské voľno, ktoré môže trvať maximálne päť dní v školskom roku. Päť dní však problém nijako nerieši, pretože inkubačná doba vírusu je až 14 dní (podľa niektorých výskumov aj viac).

Zároveň odporúčam našim riaditeľkám, aby boli maximálne súčinné v prípade, ak rodič oznámi, že chce dieťa nechať doma, lebo si myslí, že to bude preň bezpečnejšie.

Rodič môže ospravedlniť žiaka z vyučovania štandardne na maximálne 5 dní. V aktuálnej situácii bude riaditeľka akceptovať neprítomnosť žiaka ospravedlnenú rodičom maximálne 10 dní. Musí byť však zabezpečené, aby sa žiak doučil učivo, prebrané počas riadne prebiehajúceho vyučovania.

Je potrebné si uvedomiť, že ak by sa pristúpilo k uzavretiu MŠ a ZŠ, doma by zostalo 103 detí a 343 žiakov a s nimi by muselo ostať doma množstvo rodičov a väčšina z nich na to nemá možnosti.

Ak je niekto chorý, alebo má podozrenie, že by mohol byť infikovaný, je potrebné  riadiť sa pokynmi ministerstva. Je možné dobrovoľne zostať 14 dní v domácej karanténe. Je to omnoho efektívnejšie a rozumnejšie riešenie ako plošné zatváranie škôl.

Oficiálnym dôvodom zatvorenia škôl i škôlok sú chrípkové prázdniny. Ak škola dosiahne úroveň 30-percentnej chorobnosti žiakov, dostane povolenie od RÚVZ na prerušenie prevádzky, a najmä v tomto prípade a v tejto chvíli, keď sa rieši koronavírus. Kraj a iné samosprávy síce pozatvárali školy, no budú ich musieť najneskôr budúci týždeň otvoriť a to im nijakým spôsobom nerieši problém, pokiaľ dovtedy nebude vyhlásená mimoriadna situácia.

Najdôležitejšie je, aby sa všetci správali zodpovedne a ohľaduplne a sledovali pokyny ministerstiev a ÚVZ. Ubezpečujem všetkých, že ZŠ aj MŠ v maximálnej miere dbajú na dodržiavanie odporúčaných preventívnych opatrení.

Vytvorené: 10. 3. 2020
Posledná aktualizácia: 10. 3. 2020 17:43